Stres towarzyszy nam każdego dnia. Nie zawsze mamy możliwość go uniknąć, co bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Szkodliwe działanie stresu na organizm człowieka znane jest od dawien dawna, ale mało kto wie, że napięcie nerwowe powoduje także wzrost cukru we krwi, co może być bardzo niebezpieczne dla wszystkich cukrzyków. Dlaczego tak się dzieje i jak przygotować się na taką sytuację?

 

Przyczyny stresu są różne

 

Niektórzy nie wytrzymują nerwowo na samą myśl o tym, że mieliby wyjść i spotkać się z nieznajomymi ludźmi, dla innych problematyczna może być nawet rozmowa telefoniczna. Każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na równe wydarzenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie wygrać z reakcją naszego organizmu – musimy więc jak najlepiej się na nią przygotować.

Niestety, nikt z nas nie jest całkowicie odporny na stres. W przypadku pojawienia się sytuacji stresowej podnosi się nasze ciśnienie krwi i tempo pracy serca. Do mięśni zaczyna trafiać więcej tlenu, proces trawienia zostaje wstrzymany, a cały organizm przygotowany jest do nagłej ucieczki. Wzmożoną pracę rozpoczyna także nasza wątroba. Zgromadzone w niej zapasy glikogenu zamieniają się w glukozę.

 

Stres podnosi poziom cukru we krwi

 

Osoby cierpiące na cukrzyce typu 1 zmagają się z problemem, w którym to organizm nie jest w stanie samodzielnie regulować wydzielania insuliny, gdyż ten hormon u cukrzyka praktycznie nie istnieje. W przypadku stresu sytuacja utrudniona jest dodatkowo, gdyż adrenalina krążąca w ciele powoduje dostarczanie dodatkowych dawek glukozy do krwi, przez co jej poziom może wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów. O ile osoby, które są całkiem zdrowe, posiadają system regulacji, który uniemożliwia podniesienie się poziomu cukru we krwi ponad pewien poziom, tak cukrzycy muszą dostarczyć do organizmu dodatkową dawkę insuliny.

Jeśli nie mamy pojęcia, z jakiego powodu dochodzi do przecukrzenia naszego organizmu to problemem okaże się zapewne stres. Jeśli wszystkie codzienne czynności są wykonywane prawidłowo to efektem jest zapewne stres. Co najciekawsze, stres wywołuje także sama wizyta u lekarza, więc uzyskane wyniki badań najczęściej mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

 

Jak przygotować się na sytuacje stresowe?

 

Jeśli sytuacje stresowe są naszym problemem, musimy nauczyć się z nimi walczyć. Nie da się jednak wszystkiego przewidzieć, gdyż stres wywoływany jest zazwyczaj przez zdarzenia, których nie przewidzieliśmy. Jeśli chcemy zapobiec problemom z podniesionym poziomem cukru we krwi, powinniśmy wykonywać pomiary co najmniej kilka razy dziennie, w szczególności po wystąpieniu stresującego nas zdarzenia. Jeśli dochodzi do podniesienia się poziomu cukru we krwi, powinniśmy zwiększyć dostarczaną organizmowi dawkę insuliny. Warto zaopatrzyć się w specjalną pompę z kalkulatorem, która automatycznie zwiększa dawkę w zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdziemy.

Podniesiony poziom cukru we krwi może być niezwykle niebezpieczny dla organizmu. Powinniśmy zrobić wszystko, by mu zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *