Sektor pracy się odmienił, natomiast zachętą do zmiany nie są teraz jedynie względy finansowe. Jeszcze powszechniej pozostałe elementy grają dużą funkcję, takie jak miejsce pracy, możliwość kariery, miękkość oraz – czemu nie? – harmonia pomiędzy życiem osobistym i profesjonalnym. Więc szczególnie nowoczesne spółki, certyfikowani Top Employers, zastosowały programy naprawy jakości życia zatrudnionych i stabilności profesjonalnej. Work Life Balance to sprawne zestawienie życia profesjonalnego oraz indywidualnego, to także ogólne spojrzenie na pracownika, zadbanie o jego stabilność uczuciową, komfort pracy i potwierdzenie się, iż zatrudniony odpowiednio stosuje własny wolny czas na odpoczynek.

 

Harmonia między życiem prywatnym a zawodowym

 

Idea harmonii między życiem zawodowym oraz prywatnym powstała w Stanach Zjednoczonych, gdzie zobaczono, iż pośród zatrudnionych rośnie liczba szkodliwych działań, takich jak spadek skuteczności oraz zainteresowania i wzrastająca liczba nieobecności wywołana dolegliwościami psychosomatycznymi oraz problemami rodzinnymi. Wykonane badania doprowadziły do określenia kłopotów społecznych: wypalenia profesjonalnego oraz pracoholizmu, pochodzących z braku stabilności między życiem osobistym oraz profesjonalnym. Pomysłem na spowolnienie negatywnych mechanizmów i wyjście kłopotu stało się umożliwianie poprzez przełożonych własnym zatrudnionym godzenie sfery zawodowej z życiem prywatnym, co pozytywnie oddziałuje na nastawienie pracownika i jego skuteczność.

Zatrudniony długo zestresowany nie będzie skuteczny, nie będzie czuł się dobrze w pracy, będzie dążył do zmiany stanowiska pracy. Z takiego stanu rzeczy jeszcze powszechniej zdają sobie sprawę pracodawcy, jacy w dobie rekordowo niskiego bezrobocia mają jeszcze większe kłopoty z odnalezieniem właściwej kadry. Więc z roku na rok jeszcze większą popularnością pośród polskich przełożonych cieszy się idea work-life balance, więc zachowania stabilności między życiem osobistym a  zawodowym.

 

Opinie pracowników sektora służby zdrowia

 

Tylko 14,8 proc. osób zatrudnionych w sektorze służby zdrowia  uważa utrzymanie stabilności pomiędzy życiem zawodowym a osobistym za inspirację do pracy. Istotniejsze jest dla nich odpowiednie uposażenie, pozytywne relacje ze współpracownikami, uznanie managera i dodatek urlopowy. Pracodawcy jeszcze powszechniej zwiększają elastyczność pracy oraz odchodzą od kultury „stałego podłączenia”. Jednakże zachowanie stabilności pomiędzy życiem osobistym oraz zawodowym nie jest ważnym aspektem dla zatrudnionych.

Polacy są jednym spośród szczególnie zapracowanych narodów w UE. Oraz jednym spośród szczególnie zestresowanych. Jak wychodzi z informacji Eurostatu, w pracy spędzamy zwykle przeszło 41 godzin tygodniowo. Jeszcze powszechniej przenosimy także zawodowe obowiązki do domu. To z kolei powoduje zmęczeniem i spadkiem skuteczności, zainteresowania oraz inspiracji. Więc jeszcze większa liczba przełożonych zaczyna dbać o tzw. work-life balance – już nie jedynie zatrudnionych, lecz także ich rodzin. Jednak poziom bezrobocia regularnie maleje. Bez pracy jest jeszcze mniej Polaków oraz tenże dobry styl podtrzyma się co najmniej do 2020 roku – wynika z najnowocześniejszych zapowiedzi wydanych poprzez NBP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *