Wykonanie stomii jelitowej u pacjentów jest zazwyczaj koniecznością, wobec postępującej choroby. To chirurgiczne połączenie jelita z powłoką jamy brzusznej pozwala na zastąpienie funkcji odbytu. Pacjenci ze stomią jelitową wymagają więc specjalistycznej opieki. Warto wiedzieć, jakie są podstawy opieki nad pacjentem ze stomią jelitową.

 

Stomia jelitowa – kiedy się ją wykonuje?

 

Warto na samym początku zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie wykonuje się u pacjentów stomię jelitową. Zazwyczaj decyzja o podjęciu zabiegu wykonania stomii zapada, gdy funkcje jelita grubego, czy też odbytu z powodu postępu choroby nie mogą być pełnione. Zwykle dotyczy to choroby nowotworowej, kiedy cześć jelita grubego musi być po prostu usunięta. Warto zauważyć, że w słownictwie medycznym spotykamy się z dwoma rodzajami stomii: trwałą i czasową. Stomia trwała dotyczy przypadków, kiedy fragment jelita grubego utracił swe funkcje lub został wycięty. Natomiast stomię czasową stosuje się wówczas, kiedy przeprowadzany jest zabieg wymagający czasowego wyłączenie funkcji jelita grubego. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pacjenci z założoną stomią muszą być otoczenie szczególną opieką.

 

Pacjent ze stomią jelitową – jak się nim opiekować?

 

Jak więc opiekować się pacjentem, który ma założoną stomię jelitową? Przede wszystkim opiekunowie i pielęgniarki muszą szczególną uwagę zwrócić na proces wypróżniania się. Na czym to polega. Otóż pacjenci z założoną stomią wyposażeni są w odpowiedni zestaw stomijny. To nic innego jak worki i różnego rodzaju płytki. Należy je w odpowiedni sposób przymocować do otworu stomijnego, dzięki czemu możliwe będzie odebranie stolca. Takie worki trzeba regularnie opróżniać w razie potrzeby wymieniać na nowe. Co warte podkreślenie – stolce z otworu stomijnego wydostaje się samoistnie. Warto też dodać, że dobrze dobrany sprzęt stomijny gwarantuje pełną higieniczność wykonywania czynności wypróżniania.

 

Pomoc w odpowiednim montowaniu sprzętu stomijnego i jego regularne czyszczenie to nie wszystko, czym powinni zajmować się opiekunowi osób z zamontowaną stomią jelitową. Ważne jest również dbanie o odpowiednią dietę. W tym wypadku zaleca się, aby osoby ze stomią unikała potrwa tłustych i słodkich. Warto do jadłospisu włączyć pieczywo gruboziarniste, kasze, ryby, nabiał, oraz naturalnie owoce i warzywa. Szczególnie preferowanym daniem są różnego rodzaju buliony warzywne. Trzeba tez pilnować, aby osoba ze stomię regularnie wypijała odpowiednie ilości wody.

 

Wsparcie psychiczne

 

Poza tym bardzo istotne jest również, aby osobę ze stomią jelitową wspierać na duchu. Nie da się ukryć, że stosowanie worka stomijnego może być nieco krępujące. Takie osoby zwykle psychicznie ciężko znoszą taką sytuację. A przecież muszą zmagać się jeszcze z ciężką chorobą. Opieka psychologiczna może mieć w tym wypadku niebagatelne znaczenie. Może bowiem pozwolić pacjentowi na zaakceptowanie sytuacji, w jakiej się znalazł. Warto dodać, że przecież ze stomią jelitową można całkiem normalnie funkcjonować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *