Zawód, jakim jest pielęgniarka, od zawsze wywoływał i pewnie jeszcze przez długi czas będzie wywoływać kontrowersje. Z jednej strony sylwetka pracownicy służby zdrowia jest przedstawiana w często oderwany od rzeczywistości sposób poprzez scenariusze seriali filmowych, a z drugiej strony traktuje się ją jako osobę postronną, wyłącznie pomoc lekarza. W ten sposób kompetencje oraz poziom wykształcenia schodzą na dalszy plan. W kontekście medialnym pielęgniarki także nie mogą poczuć się docenione. Najczęściej przekazywane newsy dotyczące tej grupy zawodowej to przede wszystkim te związane ze strajkami oraz oczekiwaniami finansowymi. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej młodych kobiet odbierających wykształcenie pielęgniarskie decyduje się na wyjazd za granicę w celu poszukiwania lepszego miejsca do życia na godnym poziomie.

 

Telewizyjne złudzenie

 

Scenariusze seriali filmowych są przeważnie oderwanymi od rzeczywistości przypuszczeniami, domysłami jak wygląda rzeczywistość. Takie sztuczne kreowanie realiów jest namacalnie widoczne w produkcjach, gdzie na tapetę bierze się szpitale, a co za tym idzie pielęgniarki. Starsze kobiety, które naoglądają się tak wyrafinowanych produkcji, przekładają później sytuacje wyrwane ze scenariusza na rzeczywiste relacje. Domagają się tym samym traktowania niczym królowe, nie potrafią zrozumieć, że pielęgniarka nie jest przydzielona wyłącznie do jednego pacjenta i nierealnym jest by pracownica służby zdrowia spełniała nawet najmniejsze zachcianki od niechcenia. Prawdziwe realia, to niekończące się dyżury, nadgodziny, a często praca w kilku ośrodkach. Pielęgniarki z mniejszych miejscowości decydują się na pracę także w większych placówkach. Łączy się to niestety z długimi podróżami, brakiem możliwości na pełne zregenerowanie. Nie dziwi więc fakt, że na polskim rynku panuje deficyt w tym zawodzie, a doświadczone panie muszą często pracować ponad wymiar godzin, zapominając tym samym o zbliżającym się wieku emerytalnym. Zjawisko smutne, ale prawdziwe.

 

Medialna nagonka

 

Rzadko bywa, że grupa zawodowa, jaką są pielęgniarki zostaje przedstawiona w pozytywny sposób poprzez media, czyli radio, a przede wszystkim telewizje. Najbardziej chwytliwe hasła to przeważnie strajk, żądania, podwyżka pensji, migracja zarobkowa. Umniejsza się w ten sposób wartości, jakie niesie ten zawód. Panie, które pomimo ciężkich warunków uparcie trwają przy swoich pacjentach, nie tylko wypełniają swoje obowiązki, a przede wszystkim pełnią misję. To nie puste slogany i medialne hasła bez pokrycia, które nabijają wyłącznie słupki oglądalności. Patrząc z perspektywy pacjentów, można się przekonać, że osoba pielęgniarki jest traktowana z szacunkiem. Osoby hospitalizowane dostrzegają ich trud oraz poświęcenie, doskonale rozumieją brutalne realia służby zdrowia w naszym kraju i jednogłośnie uważają, że polskie pielęgniarki nie są traktowane poważnie. W ten sposób można śmiało zauważyć, jak wiele dzieli rzeczywistość od tej kreowanej przez media. Na szczęście prawda zawsze wybroni się sama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *